PŘEDSTAVENÍ PROJEKTU

Podpora dobrovolnictví a donátorství je v současné době v ČR a zejména v regionálním kontextu nepřehledná a málo efektivní. Projekt "Specializované mapy a systémy na podporu seniorů a spolupráce participujících aktérů pro rozvoj dobrovolnictví" se zaměřuje na optimalizaci přístupu k dobrovolnictví, na analýzu a deskripci potřeb dvou rozdílně definovaných cílových skupin (obyvatelé MSK a obyvatelé Opavy). Projekt vychází z představy tzv. integrovaného výzkumu, důraz je kladen na součinnost výzkumníka při výzkumu s uživateli výsledků výzkumu.

Projektové řešení na základě čtyř výzkumů (realizovaných buď v celém Moravskoslezském kraji, nebo ve statutárním městě Opava) zpracuje specializované mapy s odborným obsahem, které zachytí jednak stávající firemní a institucionální podporu v oblasti dobrovolnictví včetně komparace převládajících nástrojů a forem, které využívají participující aktéři a také zachytí aktivity na podporu aktivního stáří.

Základní principy řešení projektu

  1. Projekt odpovídá aplikovanému regionálnímu výzkumu, který jednak na základě empirického výzkumu (dotazování, příklady dobré praxe) a induktivního způsobu uvažování směřuje k zlepšení disparit se zřetelem k významu sociálního kapitálu k rozvoji problémového kraje MSK.
  2. Navrhovaný interdisciplinární výzkum se snaží z pohledu vědy odpovídat na praktické otázky (výzkumný tým je tvořen odborníky na problematiku sociální práce, sociologie, problematiku EU, na využití moderních technologií, ekonomy různého zaměření a psychology).
  3. Projekt využívá kvalitativní a kvantitativní metody výzkumu.
  4. Projekt vychází z představy tzv. interaktivního výzkumu - důraz je kladen na otázku interpretace zjištěných poznatků a jejich diskusi.
  5. Projekt má výstupy aplikované v praxi, jednak pro region Opavu a další pro celý Moravskoslezský kraj.

Cíle projektu

Hlavním cílem aplikovaného výzkumu je posílit výzkumné aktivity v oblasti negativních dopadů socio-demografického vývoje v MSK. Z hlavního cíle vyplývají tyto další dílčí cíle:

  1. Deskripce potřeb primárních a sekundárních cílových skupin a okruhů donátorství a dobrovolnictví firem a institucí (výběr skupiny - děti, handicapovaní, senioři a výběr podle oblasti - sport, kultura, péče o památky, ekologie apod.).
  2. Deskripce programů a sociálních politik firem podporujících filantropii a dobrovolnictví jako společensky odpovědné chování. Deskripce požadavků na úrovni samosprávy a jejich komparace, definování příkladů dobré praxe.
  3. Zprovoznění portálu, kde budou publikovány všechny výstupy projektu a zpracování v GIS aplikacích specializované mapy s odborným obsahem - Dobrovolnictví v Moravskoslezském kraji a mapu Kvalita života v regionu Opava.
  4. Porovnání úspěšnosti malého a středního podnikání a klíčových zaměstnavatelů kraje z hlediska jejich společensky odpovědného chování na rozvoj lidských zdrojů a spolupráce s místní municipalitou (firemní dárcovství).
  5. Analýza informačního a komunikačního prostředí pro filantropii a dobrovolnictví v kraji včetně mediální informovanosti.
  6. Výzkumná zpráva pro Opavu a MSK.

Výsledky projektu

  1. TD020048V001 - Kolektivní monografie, termín dosažení výsledku 05/2015.
  2. TD020048V002 - Odborné články v recenzovaném neimpaktovaném časopisu (počet 3), termín dosažení výsledku 06/2015.
  3. TD020048V003 - Specializovaná mapa s odborným obsahem - Dobrovolnictví v Moravskoslezském kraji, termín dosažení výsledku 07/2015.
  4. TD020048V004 - Specializovaná mapa s odborným obsahem - Kvalita života v regionu Opava, termín dosažení výsledku 08/2015.

Odborná realizace projektu v roce 2014

Analýza a deskripce potřeb cílové skupiny a komparace programů podporující aktivní stárnutí a postavení dobrovolnictví

Forma zpracování a předání dílčích cílů - první kvartál 2014

  • Metodika pro aplikované společenskovědní výzkumy - kvalitativní a kvantitativní sociologické výzkumy, studium výzkumu dobrovolnictví „Dobrovolnictví 2009 (Frič, P.)“ dostupného ze Sociologického datového archivu, studium odborné literatury, tvorba výzkumných otázek, stanovení hypotéz. Propracování harmonogramu, technik sběru dat a metod pro zvolené výzkumy.
  • Práce se sekundárními daty. Sběr dat z veřejných registrů a ze stránek veřejné správy, tvorba databáze.
  • Práce s primárními daty. Sběr dat formou realizace polostrukturovaných rozhovorů s experty zvolených neziskových organizací a samosprávy v regionu Opava a rozhovory v rámci ohniskových skupin mezi dobrovolníky.Tvorba databáze.
  • Konstrukce dotazníků pro účely šetření - mezi obyvateli Moravskoslezkého kraje, pro šetření mezi firmami, samosprávou a neziskovými organizacemi.

Dilčí cíle byly splněny.

Forma zpracování a předání dílčích cílů - druhý kvartál 2014

  • Zpracování SWOT charakteristiky předmětné oblasti Moravskoslezského kraje a zpracování podkladů pro publikování výsledků šetření. V sumarizaci hodnocení pro účely SWOT analýzy byly definovány klíčové problémové okruhy.

Seznam okruhů:

  • obyvatelstvo a sociokulturní prostředí (ekonomická dimenze),
  • veřejná správa a solidarita pomoci (organizační dimenze),
  • partnerství a participace v místní veřejné správě (místní formy spolupráce, partnerská dimenze),
  • občanská participace s využitím ICT (začlenění, užitná hodnota, technologická dimenze).

Dilčí cíle byly splněny.

Forma zpracování a předání dílčích cílů - třetí kvartál 2014

Byly realizovány čtyři výzkumy:

  • Sociologický výzkum "OPAVANÉ A DOBROVOLNICTVÍ"
  • Sociologický výzkum "AKTIVNÍ STÁŘÍ A DOBROVOLNICTVÍ A FILANTROPIE OČIMA OBYVATEL MORAVSKOSLEZSKÉHO KRAJE"
  • Sociologický výzkum "FIREMNÍ FILANTROPIE"
  • Sociologický výzkum "POSTOJE PŘEDSTAVITELŮ SAMOSPRÁV A PŘEDSTAVITELŮ NEZISKOVÝCH ORGANIZACÍ K DOBROVOLNICTVÍ"

Z výzkumů vznikly výstupní datové struktury ve statistické aplikaci SPSS a za využití GIS softwarových nástrojů, které umožní vytvářet obsahové mapy na základě sociologických výzkumů, vznikly podkladové datové formáty pro obsahové mapy.

Dilčí cíle byly splněny.

Forma zpracování a předání dílčích cílů - čtvrtý kvartál 2014

  • Byly realizován pátý výzkum. Analýza sekundárních dat, informace z údajů daňových přiznání ohledně darů, celkové výši poskytnutých darů a o počtech subjektů, které podaly daňové přiznání v diferenciaci podle okresů u samostatných právnických a fyzických osob.
  • Projektové aktivity, cíle a výzkumné zprávy ze sociologických výzkumů byly představeny na pracovním jednání u kulatých stolů s politiky municipality na úrovni primátora Statutárního města Opava a na úrovni hejtmana Moravskoslezského kraje.
  • Závěrečné zprávy z výzkumů se staly informačním zdrojem pro odborné články a jsou dostupné z tohoto webu a z fakultního portálu http://elearning.fvp.slu.cz/course/category.php?id=70.

Odborná realizace projektu v roce 2015

Návrh na optimalizaci péče ve statutárním městě Opava, tvorba specializovaných map, sumarizace výsledků a ověření v praxi

Forma zpracování a předání dílčích cílů - první kvartál 2015

  • Jako součást realizace projektu byla zpracována SWOT charakteristika předmětné oblasti Opavy.
  • Byla provedena analýza sekundárních dat - informace z údajů daňových přiznání ohledně darů, celkové výši poskytnutých darů a o počtech subjektů, které podaly daňové přiznání v diferenciaci podle okresů u samostatných právnických a fyzických osob.
  • Byly zpracovány datové podklady pro specializované mapy - Aktivní stáří v Opavě a Dobrovolnictví v MSK a zpracována metodika využití interaktivních specializovaných map.

Dilčí cíle byly splněny.

Forma zpracování a předání dílčích cílů - druhý kvartál 2015

  • Pro studenty a veřejnost byly uspořádány semináře a workshopy, kde řešitelský tým propagoval a analyzoval výsledky aplikovaných výzkumů.
  • Vznikla odborná studie formou monografie implementující metodologii společenské strategie podpory snižování sociální diferenciace s názvem "Inkluzivní rozměr filantropických aktivit v regionálním kontextu"
  • Byl publikován jeden odborný články v recenzovaném časopise.
    [1] KOLIBOVÁ, H., CHMELAŘOVÁ, M. PHILANTHROPY AS PART OF THE REGIONAL CONTEXT FOR SOCIAL INCLUSION. FINANCE AND PERFORMANCE OF FIRMS IN SCIENCE, EDUCATION AND PRACTICE. Proceedings of the 7th International Scientific Conference, Tomas Bata University in Zlín, Zlín 2015, p. 638-652. ISBN 978-80-7454-482-8.
    [2] JANOUŠKOVÁ, J. PHILANTHROPY IN TERMS OF TAX POLICY IN THE CZECH REPUBLIC. FINANCE AND PERFORMANCE OF FIRMS IN SCIENCE, EDUCATION AND PRACTICE. Proceedings of the 7th International Scientific Conference, Tomas Bata University in Zlín, Zlín 2015, p. 510-521. ISBN 978-80-7454-482-8.
  • Další dva odborné články procházejí recenzním řízením.
    [3] ŽÁČKOVÁ, J., KAMRÁDOVÁ, L. Motivační kritéria dobrovolnictví na Opavsku. Recenzní řízení: časopis Media4u Magazine. ISSN 1214-9187.
    [4] KOLIBOVÁ, H., VÁCLAVÍKOVÁ, A. The potential for corporate philanthropy in the Moravian-Silesian region.
  • Pro studenty a veřejnost byl uspořádán jeden workshop a jeden seminář. Cílem těchto aktivit bylo propagovat projekt a seznámit zájemce s celkovou realizací a využitelnosti ICT v rámci tvorby interaktivních specializovaných map exportem dat ze statistické aplikace SPSS.
  • Vznikl tento informační portál, kde jsou průběžně publikované cíle a výsledky projektu.
  • Propagace výsledků projektu na webu inoviny.slu.cz Slezské univerzity v Opavě.

Dilčí cíle byly splněny.

Forma zpracování a předání dílčích cílů - třetí kvartál 2015

  • Spuštění informačního webu specializovaných map - Dobrovolnictví v MSK a Kvalita života v regionu Opava.
  • Zpracování všech výsledků projektu, křest monografie a propagace výsledků projektu na mezinárodní vědecké konferenci.
  • Mezinárodní vědecká konference s názvem „INCLUSIVE DIMENSION OF PHILANTHROPIC ACTIVITIES IN A REGIONAL CONTEXT“ pod záštitou rektora Slezské univerzity v Opavě doc. Ing. Pavla Tuleji, Ph.D., dne 11. 9. 2015.
  • POZVÁNKA NA KONFERENCI

Dilčí cíle byly splněny.